Český Krumlov není třeba dlouze popisovat. Je to perla Jižních Čech, jedna z českých památek na seznamu UNESCO a vodácké centrum. Kromě toho je to však taky město plné turistických pastí a předražených nekvalitních občerstvení. V tomhle článku bych Vám rád poskytnul pár rad a tipů jak strávit čas v Krumlově kvalitněji a bez zruinování Vašeho rozpočtu.

Kde se najíst?
Centrum je plné předražených hospod nevalné kvality a za cenu poledního meníčka v Krumlově se v širším centru Prahy najíte i se zákuskem a pivem. Ale s tím asi každý, kdo do Krumlova jede, počítá. Přesto i v Krumlově je jedna perla kousek od hlavní trasy směrem z náměstí na hrad. Krumlovská Picka působí jako zjevení. V malém sklepení tam dostanete výborné malé pizzy a bagety za více než přijatelné ceny a navíc s krásným výhledem. Nebo samozřejmě můžete zvolit guláš o 50 metru dál za 350.

Kam na kafe?
Jistota v ulici stoupající ke hradu je Kolektiv, jejich brunche jsou dobré. Na hlavní turistickou tepnu je to skvělé, ale pokud jste zvyklí na kavárny z větších měst, zřejmě si Kolektiv jako já přidáte do škatulky standart. Perly jsou podle mě trochu více skryté. Masná 130 je kavárna co bych chtěl mít v Praze. Krásná, útulná a dobré čtivo volně k půjčení. Sem můžete utéct přes klasickým hlasitým a přeplněným centrem. Druhý poklad se jmenuje Pražírna Ideal, na tu jsme narazili cestou od ubytování a na ranní kávu je to ideální místo. Pražírna je úplně mimo veškerý ruch a ač nemá zrovna velké vnitřní prostory, kafe si můžete vypít třeba v klidu u řeky.


Kam nechodit?
Pokud pojedete z Prahy autobusem, už na autobusovém nádraží Na Knížecí na Vás bude křičet plakát zvoucí Vás do Egon Schiele Art Centra. Za cenu vstupného však nečekejte nějakou velkou přehlídku děl Egona Schieleho, v galerii najdete pár reprodukcí, nějaké kostýmy a povídání o umělcově životě, což je trochu něco jiného než čekáte podle vábících plakátů. Hlavní těžiště je totiž věnováno umělcům, kteří získali pobyt v art centru a nyní tu prezentující své práce. Některé jsou opravdu krásné, jiné méně. Proto pokud netoužíte po umění mladých umělců, klidně se této propagované atrakci vyhněte.
Co neminout?
Samozřejmě celí hradní a zámecký komplex společně se zahradami a věží, ze které je krásný výhled na celý Krumlov. Cestou do něj doporučuji uhnout do klášterního areálu ležícímu přímo naproti vstupní bráně. Jedná se vlastně o dva spojené kláštery s nádhernou zahradou plnou zeleniny a růží, která je opravdovou oázou klidu v centru Krumlova. Kromě toho v areálu můžete navštívit několik muzeí a malých rukodělných obchůdků. Návštěva opravdu stojí za to, najednou se cítíte jako v úplně jiném městě.



Český Krumlov stojí za návštěvu zvláště teď, když zahraničních turistů přeci jen ubylo a vy se tak můžete cítit více jako doma. Jako v klidném, krásném, malém českém městě. A díky těmhle tipům si návštěvu, věřím, můžete užít ještě víc!



