Osud a výběrové řízení na PFUK mě zavál na sever Evropy do Univerzitního města jménem Lund. Univerzita v Lundu je druhou nejstarší Švédskou univerzitou, podle některých žebříčků však tou nejlepší. Na univerzitě studuje zhruba 40.000 studentů, v celém Lundu pak žije zhruba 90.000 obyvatel. Lund je univerzitní město každým coulem a v centru není šance nepotkat alespoň jednu univerzitní budovu za 100 kroků.
Vzhledem k tomu, že výuka ve Švédsku začíná od září, vydal jsem se na cestu už 19. srpna večer. Možnosti jak se dostat do Lund jsou de facto tři. Vlakem s přestupem v Berlíně a Malmö, letadlem do Kodaně a vlakem a nebo poslední varianta, kterou jsem zvolil já, autobusem do Kodaně a vlakem přes Öresundský most až do cíle. Cesta nočním Flixbusem je příjemná a trvá asi 14 hodin s tím, že je v cestě zahrnuta rezerva pro stihnutí trajektu. Trajekt je vždycky zážitek a zvláště ráno, když nad Baltem vychází první paprsky slunce. Rozhodně doporučuji vyrazit na horní palubu a kochat se výhledem. Určitě potkáte několik plachetnic, které v porovnání s trajektem, mimochodem jedoucím na hybridní pohon, vypadají poněkud groteskně. Pokud budete mít štěstí, jako já, bude Vaši loď doprovázet celou cestu zbloudilý racek a dodávat společně s šuměním vln celé cestě skoro a kouzelný ráz. V Kodani už jen stačí koupit lístky na vlak a za nějakých 15 hodin jste z Prahy v Lundu.

Jak probíhá orientation week?
Orientation week jsou skoro dva týdny neustálých seznamovacích her a akcí na několika frontách – na celouniverzitní úrovni v podobě „mentor groups“, na fakultní úrovni a pokud by Vám snad nestačilo kombinovat dva tmelící rozvrhy je tu ještě třetí, v podobě programu tvořeného lundskými spolky studentů tzv. „nations“. O systematice spolků na univerzitě se rozepíšu někdy příště, i pro mě je to stále ještě těžce pochopitelné. Něco takového jsem v Čechách neviděl a ani o ničem podobném neslyšel. Celá akce je zcela gigantická a když jsme obsadili hlavní park pro sportovní den místní skoro utíkali.
V první den orientation weeku, tzv. arrival day, jsou všichni noví zahraniční studenti odvezeni z nádraží do jedné z univerzitní budov, kde si obejdou kolečko několika nutných administrativních věcí, letos jich bylo 14, a poté jsou rozvezeni na svá ubytování. To jak perfektně vše šlapalo a jaký byl dostupný servis obdivuji stále, a to se bavíme více než tisícovce nových zahraničních studentů kteří přijeli v jeden den. Z organizačních věcí pak už budoucí studenty čeká jen jeden hromadný mítink ohledně fungování univerzity a mítink fakultní. Dále pak univerzita organizuje několik hromadných přednášek např. o kultuře ve Švédsku, jak si správně rozvrhnout studium a time managementu, či o plagiátorství. A také různé placené akce, jako Chutě Švédska, kde člověk ochutná spoustu švédských pokrmů, či večerní hostinu připravující mezinárodní studenty na tradiční sitnings (šílený společenský večer, které ho se asi také někdy zúčastním). Možnost je i vycestovat mimo Lund za poznáváním přírodních krás či historie.
A zbytek dvou týdnů? Když odhlédnu od kurzu Švédštiny pro začátečníky za 3 kredity je už jen seznamování, hry, zábava, hodně fiky a občas alkohol. Občas proto, protože se Vám může stát že zapomenete zajít do Systembolagetu (monopolního obchodu s alkoholem) nebo se Vám nechce dát za malé pivo 150 korun a nebo nikdo kolem Vás nepije tak se Vám taky nechce. Několikrát jsem si říkal, kolik piv by už padlo v Čechách. Moje mentor group bohužel patří k těm méně aktivním a tak jsem se tam s moc lidmi neseznámil, alespoň mám však čas na jiné aktivity, rozhodně nehrozí, že by se člověk nudil. Kromě obrovského sportovního dnu se každý den koná alespoň jedna hospoda a diskotéka pro všechny, přes den to jsou pak velké fiky či brunche v nations. Vzhledem k tomu, že je letos jeden z nejteplejších srpnů co Švédi pamatují neustále se někde griluje a sehnat uhlí na gril je mnohdy skoro nadlidský úkol, několik grilování jsem však stejně dokázal zažít.
Celý úvodní týden mě zanechal ve skvělém rozpoložení a příjemně unaveného. Velmi se však těším na začátek školy, protože jestli kvalita výuky bude alespoň z poloviny tak skvělá jako orientation week bude to skvělý Erasmus.

