Kam na výlet- Helsingør a plavba přes Öresund

Helsingør je dánský bratr Helsingborgu a nutno podotknout, že bratr hezčí. Ať už budete na kterékoliv straně Öresundu, do sousedního městského bratra si zajeďte, i kdyby jen kvůli cestě, stojí to za to. Cesta je totiž sama o sobě zážitek. Trvá 20 minut se zhruba 10 minutovým intervalem v přístavu, než se všichni nalodí. Jakmile vstoupíte na palubu nechte se strhnout davem a vyrazte do jedné z front k bufetu či do restaurace, která se na některých lodích nachází. Nebuďte překvapení rychlostí a dravostí lidí, přeci jen máte jen dvacet minut a za ty musíte stihnout hodně věcí. Další stěžejní místo celé lodi je krámek, do něj se skoro všichni cestující nahrnou zhruba po osmi minutách odjezdu ze Švédska. V půli cesty totiž vstoupíte do dánských vod a to znamená otevření alkoholového sektoru a mnohem nižší ceny než ve Švédsku. A Švédi toho umí využít. Nebuďte překvapeni když si někdo nabere pět bas piv či dvacet kořalek, i s cenou jízdenky se to vyplatí, vlastně nevím proč jsou v okolí Helsingborgu Systemebolagety. Jste li Dán, nebo jedete z Dánska je situace samozřejmě opačná. Pokud chcete ve Švédsku chvíli pobýt, vrhněte se do krámku hned po vyplutí. Pokud Vás zajímá tabák a snus, musíte počkat z nějakého důvodu až do vod švédských. Pokud jste zmatení nebojte, na vše vás upozorní rozhlas. Nebo se prostě držte lidí se kterými jste nastoupili, všichni se chovají stejně. Po příjezdu do Dánska nezapomeňte vystoupit, většina Švédů totiž vystupovat nebude, nemusí. Jednou za čas se projet trajektem tam a zpět je totiž tradicí a kdo by také spěchal, když jste si v restauraci objednali menu a basy piva máte v pojízdných vozíčcích vedle stolu. Ve švédštině a dánštině pro takovéto cestování, kdy bez výstupu cestu otočíte dvakrát nebo i třikrát ustálilo sloveso „tura“ potažmo „ture“ což znamená něco jako „udělat ještě jednu cestu jen tak pro zábavu“.

Běh pro pivo
Celá rodina se vrhla na párky s pivem, jako správní Švédi

Pokud se Vám povede vystoupit nakonec na Dánské straně vylodíte do města Hamleta, Helsigøru. Dominantou je zámek Kronborg, který sloužil jako pevnost a ochrana Öresundské úžiny a také jako bod pro výběr poplatku za proplutí. Právě ten Shakespeare použil jako předlohu pro svůj Elsinor. Než se k němu však dostanete doporučuji Vám projít si staré město. Uličky tam jsou malebné, plné krásných kaváren a krámků. Dominantou samotného města je katedrála sv. Olafa z první poloviny 13. století. Dále ve městě naleznete kostel zasvěcený panně Marii a k ní přilehlý klášter s krásnými zahradami. Pěkná je i budova radnice. Celým městem od nádraží vede naučná stezka, která Vás pomocí panelů v angličtině a dánštině provede celým městem až k zámku, není nic snadnějšího než ji následovat.

Street art a katedrála sv. Olafa
Malebné ulice Helsingøru
Klášterní zahrada

Pokud budete následovat naučnou stezku, dostanete se až do přístavu. Nejen, že se Vám tam naskytne krásný výhled na zámek, ještě se tam můžete kochat pohledem na několik soch či navštívit některý z plovoucích barů. V přístavu je také nové kulturní centrum s knihovnou a food hall, která však není otevřená každý den, proto doporučuji zkontrolovat si otevírací dobu předem na jejich stránkách. Pokud však bude zavřeno, dobře Vám pro občerstvení poslouží bistro v kulturním centru. S výhledem na zámek a Švédsko si můžete dát Smørrebrød, tradiční dánský chlebíček, nebo jen polévku. V přístavu se také nachází muzeum dánské mořeplavby. Jeho budova skvěle využila starého suchého doku a kromě krásných expozic je zážitek i jen vidět propojení starého a nového prostoru. Takových staveb v Čechách bohužel mnoho není.

Kulturní centrum
Jedna z uměleckých instalací v přístavu
Přístav, v pozadí můžete vidět jednu z lodí spojující Dánsko se Švédskem
Muzeum dánské mořeplavby
Muzeum dánské mořeplavby podruhé
Smørrebrød

Zámek Kronborg je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Postaven byl na začátku patnáctého století a sloužil především k výběru cla z lodí proplouvajících z Baltského do Severního moře. Do jeho nynější podoby byl přestavěn na konci šestnáctého století a je jednou z vrcholných ukázek renesance na severu Evropy. Dostavěno bylo i velkolepé opevnění. Postupem času však začal význam zámku klesat a začal sloužit jako kasárna. To je na celém interiéru zámku vidět a je velká škoda, že si zámek neuchoval původní využití. Přesto několik krásných kousků v zámku zůstalo a výhled z jeho oken i zámecké věže je parádní. Nádherná je i zámecká kaple a rozlehlé kasematy, které propojují jednotlivé části hradu a opevnění. V kasematách můžete naleznout také sochu bájného ochránce Dánska, Holgera, takového dánského blanického rytíře. Uvnitř pevnosti, v bývalých budovách služebnictva, skladech a stájích se nyní nachází velké množství kaváren, ateliérů a všelijakých obchůdků. Většinou však mají otevřeno jen přes sezónu. Za návštěvu stojí i samotné hradby, kde jsou vystavená stará děla a je z nich krásný výhled jak na zámek samotný tak na Švédsko. Když stojíte na hradbách, prší a vane silný vítr, pochopíte, jak „skvělá“ služba zde na zámku musela ve středověku být, nemluvě o službách na tehdejších lodích.

Vstupní brána
Pohled na hlavní nádvoří, vlevo vstup do kaple
Pohled na mohutné opevnění a zámek v pozadí
Domečky uvnitř vnějšího opevnění

Návštěvu Helsingøru můžu jen a jen doporučit. Pokochejte se zámkem, podívejte se do muzea a den zakončete několika jízdami na trajektu, kde můžete zažít autentický dánsko-švédský zážitek. Něco takového snad jinde nezažijete.

You may also like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *